Granit Mutfak Tezgahı

Mutfak en çok kullanılan ve evin en önemli kısmını oluşturduğundan ve çabuk yıprandığından dolayı ara ara yenilenmesi mutfağın daha modern, şık ve işlevsel görünümünü artırır. Bu yönü ile Granit Mutfak Tezgahı da önemlidir. Özellikle bayanların zamanlarının çoğu mutfakta geçmektedir. Eğer mutfak yenilemeye ayrılacak bütçe fazla ise tercih edilebilecek en uygun mutfak tezgahı granit dir. Granitin pahalı olmasının nedeni ise leke tutmayan, iz bırakmayan ve dayanıklı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Granit uzun ömürlü ve dayanıklı bir yapıda olduğundan ve şık bir yapıya sahip olduğundan en çok kullanılan mutfak tezgahı tasarımıdır. Bir diğer mutfak tezgahı kuvars diye tabir edilen işlenmiş taşdır.
 
     Yaygın bir kullanım alanına sahip olup granite alternatif olarak görülebilmektedir. Granit Mutfak Tezgahı sanayi de bu taşlar yüksek ısı ile bir araya getirilerek kuvars mutfak tezgahı oluşturulur. çok dayanıklı ve granite göre renk seçeneği fazla olan kuvars mutfak tezgahları şık olduğu kadar pahalı ve leke tutmayan asitten etkilenmeyen bir yapıya sahiptir. Sert yüzeyli olan mutfak tezgahları da genellikle sipariş ile üretilir ve yüzeylerinde oluşacak çizikler ve zedelenmeler bir zımpara yardımı ile temizlenebilir. Bu tür mutfak tezgahları sıcağa karşı korunması gereklidir.
 
     Bir diğer model paslanmaz çelik mutfak tezgahlarıdır. Bu tür Granit Mutfak Tezgahı rahat bir şekilde temizlenebilir ve ısıya dayanıklı olması nedeniyle otel ve restoran gibi yerlerde kullanımı yaygındır. Üzerinde kesme işlemi yapılamayan bu modeller çeşitli renk seçenekleri ile modern ve yenilikçi bir fikre sahip olanlar açısından kullanımı yaygındır. Bir diğer mutfak tezgahı seramik fayans mutfak tezgahıdır. Bu tür daha çok orta bütçeli ve orta sınıf evlerde kullanılmaktadır. Isıya karşı dayanıklıdırlar ve çeşitli renk seçenekleri vardır. Tek parça olmamasından dolayı fayanslar arasındaki dolgu malzemesinin zamanla eriyip çok hoş olmayan bir görüntü oluşturması da bu tür tezgahların dezavantajıdır.